Home Коментарі У Німеччині журналісти чекають пояснень від Президента ФРН

У Німеччині журналісти чекають пояснень від Президента ФРН

Крістіан ВульфНімецькі і міжнародні організації журналістів виступили з критикою на адресу федерального Президента Німеччини Крістіана Вульфа, що намагався за допомогою тиску на журналістів запобігти небажаним для нього публікаціям.
"Свободі ЗМІ загрожує небезпека, якщо володар високого поста намагається робити вплив на головного редактора або керівництво видавництва, щоб перешкодити виходу критичної по відношенню до нього статті", - заявив 3 січня у Вісбадені глава німецького відділення Міжнародного інституту преси Карл-Ойген Еберле. За його словами, робота журналістів вимагає дотримання дистанції по відношенню до дійових осіб матеріалів. "Федеральний Президент тим більше повинен про це знати і уважно до цього відноситися", - підкреслив Еберле.

Раніше в той же день інша журналістська організація - Федеральна рада преси Німеччини - назвала такою, що "вселяє побоювання" спробу Крістіана Вульфа натиснути на газету Bild. Це - "дуже ніяковий і невдалий крок", вважає директор організації Луц Тільманнс. Тим самим президент ФРН як мінімум створив враження того, що він спробував порушити свободу ЗМІ, відзначив Тільманнс. За його словами, у Федеральну раду преси поступили скарги відносно матеріалів про скандальний кредит Вульфа, які в даний час вивчаються. Так чи інакше, в даній ситуації президент повинен виступити з подальшими роз'ясненнями, впевнений глава організації.

Пояснень вимагають від глави держави і багато інших. Зокрема, представники тих, що входять в правлячу у ФРН коаліцію партій закликають Вульфа роз'яснити ситуацію. "Мені б хотілося, щоб Крістіан Вульф із самого початку чіткіше представляв свою позицію. Тепер йому доведеться пояснити свої дії", - заявив глава фракції СВДП в Шлезвіг-Гольштейне Вольфганг Кубики. Представник ХДС, прем'єр-міністр Саксонії-Анхальт Райнер Хазелофф вважає, що глава держави повинен зробити все можливе, щоб покласти край скандалу.

Опозиція вимагає відставки Президента. "Крістіан Вульф завдав істотного збитку іміджу посаді федерального президента і, тим самим, самій ФРН", - вважає заступник голови парламентської фракції Лівої партії Ульріх Маурер. З погляду соціал-демократів, якщо Вульф не виступить з щирими поясненнями, він не може більше неупереджено виконувати свої обов'язки. "У Вульфа були три тижні на те, щоб довести неправомірність звинувачень. Йому це не вдалося", - заявив виконавчий секретар парламентської фракції СДПГ Томас Опперман.

Відомство федерального Президента поки зберігає мовчання. У другій половині дня 3 січня воно лише опублікувало список офіційних заходів, в яких глава держави братиме участь в найближчий день.

Німецька газета Bild підтвердила, що Крістіан Вульф намагався заборонити публікацію матеріалу про отримання ним приватного кредиту у розмірі 500 тисяч євро від дружини знайомого бізнесмена. У середині грудня він подзвонив головному редактору Bild Каю Дікману, щоб пригрозити йому "остаточним розривом" з видавництвом Springer у випадку, якщо газета опублікує статтю про кредит. Президент ФРН подзвонив і главі видавництва Springer, якому належить Bild.

Як з'ясувалося, ця історія не була єдиною. Також належна Springer газета Die Welt 3 січня повідомила, що влітку 2011 року Вульф намагався перешкодити публікації в недільному виданні Welt am Sonntag статті про його відносини із зведеною сестрою. Одного з авторів матеріалу викликали в президентську резиденцію, і в розмові віч-на-віч Вульф заявив про те, що у разі виходу статті у видання виникнуть неприємності. Не дивлячись ні на що, матеріал був опублікований. Про це повідомляє Deutsche Welle.